Allmänt

FÖRSTA SEMESTERVECKAN…

Den satt långt inne men till slut så kom den… sommaren. Som vi väntat! I början på förra veckan var det förvisso ett riktigt risigt väder och då passade vi på att göra en del tråkiga sysslor som att åka till tippen, handla och stänga några jobbgrejer som vi inte hann fixa förra fredagen men sen så ordnade det upp sig minsann. Både solen och värmen kom och visst blir blir livet lite lättare då!

Här kommer ett ordentligt bildregn från veckan som gick…

Inför att Johannes med familj kom tillbaka till ön så inhandlades det lite barngrejer. Det var inte igår man köpte på sig blöjor och välling haha.

En liten kille som älskar att springa omkring!

Vi har lagat luncher i uteköket…

… och i torsdags tog jag och Per bussen in till Visby för att möta upp vänner eftersom jag skulle få kvittera ut min födelsedagspresent; en middag på Surfers. Vi strosade genom Visbys gränder och möttes först upp på ett glas på Lille Fernandes nere vid hamnen.

Surfers i Visby är där allting startade en gång i tiden. Älskar det stället! Det är fint i Stockholm också men inget slår det här stället i all sin enkelhet.

Gudomliga dumplings…

… och drinkarna… Till och med jag som i princip aldrig dricker något med sprit uppskattade att ta en sipp.

Ge mig ett glas rosé eller ett glas med bubblor, det uppskattar jag mest.

I lördags samlades vi hela familjen här hemma hos oss på en grill. Det är inte lätt att få till en kväll när alla kan men i lördags fick vi till det.

Vi körde en favorit i repris; Cava Sangria, lite snacks och Brillat Savarin med kex.

Kusinerna blåste bubblor…

… och Tage åt mat i stora lass.

Efter ett litet dopp i den lilla barnpoolen så fick kläderna hängas på tork.

Glass-stund!

Johannes grillade kyckling och fläskfilé och Jacob fixade en hemmagjord bearnaisesås. Grillad spetskål med brynt smör och hackade pistagenötter trollade vi också fram… så gott! Så mysigt när vi alla hjälps åt och lagar mat.

Det blev en favorit i repris även vad gäller efterrätten. Samma som när jag hade mina tjejkompisar hemma.

Igår gick vi in i mañana-mood. Solen strålade från en klarblå himmel och det var ingen vind att tala om här på västra sidan så vi gick ner på stranden och tog dagen som den kom.

Strandpremiär för oss!

9° i vattnet berättade livräddaren när vi kom ner till stranden.

Efter någon timme var det dags för lunch…

Och Tofta Beach Clubs ”Moules” var lika god som vanligt.

Vi mötte spontant upp ett gäng vänner på After Beach…

… och sen fortsatte vi till Toftagården för en middag. Jag tog en Wallenbergare. Så god!

Idag gick jag, Johannes och Tage ner till stranden.

Hur söt!

En liten lunch för lillkusinen och när det var dags för honom att gå hem och sova middag så mötte jag upp Per på en lunch.

Idag föll valet på Tofta Beach House som ligger precis ovanför stranden.

Så gott och trevligt! Sen var vi kvar på stranden till 17. Ljuvligt!

En riktigt bra första semestervecka måste jag säga. En pangstart faktiskt. Nu kör vi semestervecka 2!

KRAM!

2 Comments

Leave a Reply

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *