JAG KÄNDE MIG NÄSTAN SOM VANLIGT…

I veckan så kände jag mig nästan som vanligt igen för en stund. Vi hade bokat biobiljetter på Capitol och jag hoppades så innerligt att jag skulle vara i ett sådant skick att jag skulle ha en bra dag och fixa det. Och det gick vägen! På min dagliga promenad i onsdags så plockade jag upp ett gäng franska tulpaner på vägen hem och på eftermiddagen hörde min fina kompis Maria av sig och undrade om hon kunde få komma förbi på en kopp te. Klart hon fick det! Mysigt att ses igen och ta igen allt sen senast.
När Per kom hem från jobbet var det dags att gå iväg den korta biten bort till Capitol för att se ”The Housemaid”.


Här kan man, om man vill, förbeställa mat och dryck som finns på plats i salongen när man kommer men man kan också hämta upp vad man vill ha när man kommer dit. Vi valde det senare och hämtade upp en charklåda som vi tog med oss in i salongen.

På Capitol visas både nya och gamla filmer i en bra blandning. Även gamla klassiker kan dyka upp då och då. Det är dyrare biljetter här än på en vanlig biograf men vi vill gärna gynna Capitol för det är så mysigt här.


Här kan man välja att sitta i fåtöljer eller i en soffa. Vi valde att sitta i en soffa den här gången och det var mysigt att sitta lite för sig själv.
Och filmen då? Den var bra tyckte vi båda. Spännande och läskig men också med en mörk humor på slutet. Jag gillade det! Efter bion gick vi till Oljebaren och åt middag innan vi gick hem. Det kändes så härligt att kunna göra roliga grejer utan att känna att hela världen gungar. Att gårdagen blev en bakslagsdag fick gå. Den lägger vi till handlingarna.
Jag hade hoppats på att jag skulle kunna smyga igång på jobbet redan på måndag men jag är inte där än inser jag. Jag har inte heller fått alla svar på mina prover och nästa läkarbesök är inbokat först nästa fredag. Ja, inte kunde jag ana att det skulle ta så lång tid att komma tillbaka igen. Men jag krigar på och jag tycker att det ändå går framåt… om än sakta.
Ha en jättefin fredagskväll!
KRAM!
